اکثر مردم فکر می کنند که اگر فرزندشان کند یاد می گیرد، او را بی کفایت می کند یا به اندازه کافی تلاش نمی کند. هیچ کدام درست نیست! یکی از سخت ترین چیزهایی که والدین می پذیرند این است که فرزندشان کند یاد می گیرد. هنگام مواجهه با کودکی که برای یادگیری تلاش می کند، می توانید اقداماتی را انجام دهید تا زندگی او را آسان تر کنید. با این حال، قبل از انجام این کار، ضروری است که بیاموزید یک کودک کند یادگیری کیست.

هر آنچه که برای اولین بار و یا به عنوان یک والدین باتجربه انتظار دارید ،که  هنگام شروع یک سفر به طول یک عمر به آن نیاز پیدا خواهید کرد را ما در اینجا  فراهم کردیم .

به وبلاگ هیاهو  خوش آمدید ! برای ترن هوایی که فرزندپروری است، ما در هر مرحله با شما هستیم

کودکی که  آهسته یادگیری دارد کیست؟

کودک آهسته یادگیری کودکی است که نشانگرهای رشد خود را با سرعت بسیار کمتری نسبت به همسالان خود می زند. معمولاً به اشتباه درک می شود که این کودکان در یادگیری شکست می خورند یا صرفا «گنگ» هستند. حقیقت این است که هر کودکی سرعت خاص خود را برای یادگیری و رشد دارد. برخی از کودکان به طور طبیعی بسیار سریعتر یاد می گیرند و برخی دیگر زمان خود را صرف یادگیری مفاهیم و درس های مشابه می کنند.

ویژگی های یک کودک کند یادگیر چیست؟

یک کودک آهسته یادگیر، کودکی است که در تلاش برای رسیدن به نقاط عطف رشد است که به طور کلی می تواند به چهار گروه طبقه بندی شود - رشدی، اجتماعی، شخصی یا آموزشی. در اینجا چند نشانه از کند یادگیری کودک وجود دارد:

رشدی: از ویژگی های کودک مبتلا به اختلالات یادگیری رشدی می توان به حافظه ضعیف و تاخیر در الگوهای رشد گفتار و زبان اشاره کرد. این بدان معنی است که شروع صحبت کردن کودک شما نسبت به دیگران بیشتر طول می کشد یا ممکن است برای یادگیری بیشتر مفاهیم به درس های طولانی تر و تکراری تری نیاز داشته باشد.

اجتماعی: کودکی که دارای ناتوانی های یادگیری اجتماعی است معمولاً بیشتر با کودکان کوچکتر خود ارتباط برقرار می کند و از تعامل با همسالان خود اجتناب می کند. چنین کودکانی همچنین مستعد رفتارهایی هستند که با کودکان کوچکتر از سن آنها مرتبط است. این کودکان اغلب به دلیل ناتوانی در برقراری ارتباط با همسالان خود به عنوان درونگرا برچسب زده می شوند که باعث می شود ساکت تر یا محتاط تر شوند.

شخصی: به نظر می رسد کودکان با مشکلات یادگیری شخصی کنترل کمتری بر احساسات خود دارند. آنها تمایل دارند به سرعت عصبانی شوند، سریعتر از بسیاری دیگر ناامید میشوند، احساساتی مانند اضطراب برای مسائل به ظاهر جزئی ابراز میکنند یا به دلیل شکستها افسرده میشوند. این کودکان به احتمال زیاد مشکلات قابل توجهی در عزت نفس، اعتماد به نفس دارند و مستعد اعمال پرخاشگرانه یا بی ثباتی عاطفی هستند.

آموزشی: پردازش و درک اطلاعات ارائه شده به آنها برای کودکان دارای ناتوانی های آموزشی یا آموزشی بیشتر طول می کشد. این کودکان ممکن است در دانش فکری مهارت داشته باشند، اما برای درک و درک مفاهیم بیشتر طول می کشد.

چه چیزی باعث کندی یادگیری در کودکان می شود؟

بیشتر والدین ممکن است تعجب کنند که چرا برخی از کودکان دیر یاد می گیرند. حقیقت این است که هیچ پاسخ روشنی وجود ندارد. با این حال، چند دلیل زمینه ای وجود دارد که می تواند دلایل اصلی باشد، اما این دلایل ممکن است مختص فرزند شما نباشد.

تروما - کودک شما ممکن است در گذشته آسیبی را پشت سر گذاشته باشد که باعث تاخیر در رشد او شده است. در حال حاضر به طور گسترده پذیرفته شده است که هر نوع تروما - چه جسمی، روانی یا عاطفی - می تواند تأثیرات مشابهی بر کودکان داشته باشد.

زایمان زودرس یکی از دلایل مشکلات یادگیری، زایمان زودرس است. این همچنین می تواند دلیل کند شدن رشد مغز کودک شما باشد.

پزشکی یکی دیگر از دلایل رایج مشکلات یادگیری میتواند پزشکی باشد  بیماریهای مغز یا سیستم عصبی میتوانند مشکلاتی را برای کودکان در رسیدن به نقاط عطف یادگیری ایجاد کنند. اینها اغلب قابل درمان هستند، اما زمانی که قابل درمان نباشند، قابل کنترل هستند.

نوازش کردن - شایع ترین علت تاخیر در یادگیری، نازپروردگی بیش از حد والدین است. گاهی اوقات، فرآیند یادگیری مستلزم اقدام و شکست است. بسیاری از کودکانی که نازپرورده هستند، مشخص است که مشکلات برای آنها حل شده است، به همین دلیل است که هرگز یاد نمی گیرند و سازگار نمی شوند.

چالش های یک کودک آهسته یادگیری

کودکی که دیر یادگیرنده تشخیص داده می شود می تواند در طول زندگی خود با چالش های زیادی روبرو شود. او ممکن است برای همپایی با همسالان خود مشکل داشته باشد، در حین یادگیری انگیزه خود را حفظ کند، حملات بسیاری از افسردگی یا اضطراب را پشت سر بگذارد یا برای برقراری ارتباط و ایجاد ارتباط با مردم تلاش کند. برای درک چالشهای احتمالی که ممکن است فرزندتان به عنوان یک دانشآموز دیرآموز با آن مواجه شود، با یک متخصص یادگیری و رشد کودک صحبت کنید.

چگونه به یک دانش آموز کند کمک کنیم و با آن رفتار کنیم؟

راه های زیادی برای کمک به کودکی که دیر یاد می گیرد وجود دارد. در اینجا چند روش وجود دارد که برای کمک به کند یادگیرندگان شناخته شده است:

ستایش

انگیزه یکی از ضروری ترین نیازهای کودکانی است که دیرآموز هستند. برای کمک به ادامه یادگیری و ایجاد انگیزه در آنها، مهم است که وقتی یک مفهوم یا تکنیک را به درستی دریافت کردند، آنها را تحسین کنید. حتی کوچکترین پیروزی را باید تصدیق و تحسین کرد.

پاداش

مانند هر کودک دیگری، کودکی که آهسته یاد میگیرد، انگیزه میگیرد تا در این دوره باقی بماند و اگر در پایان آن پاداشی وجود داشته باشد، تا حد امکان یاد بگیرد. سعی کنید برای نقاط عطف پاداش تعیین کنید تا کودکتان را با انگیزه نگه دارید و به او کمک کنید روی کار در حال انجام تمرکز کند.

اهداف کوچکتر

هنگام کار با کودکی که دیرآموز است، مهم است که اهداف کوچکی را تعیین کنید که دست یافتنی و در دسترس باشند. به عنوان یک والدین، این وظیفه شماست که بفهمید چه چیزی برای فرزندتان قابل دستیابی است.

شکست بد نیست

مطمئن شوید که این تصور را تقویت می کنید که شکست چیز بدی نیست. با معلمان و سایر مراقبان و همچنین با خودتان واقع بین باشید که فرزند شما بیشتر از سایر کودکان شکست می خورد. وقتی این کار را کرد، او را سرزنش نکنید. در عوض او را تشویق کنید تا دوباره تلاش کند.

با مراقبین برخورد باز داشته باشید

خواه معلم باشد، شریک زندگی شما، والدین، پرستار بچه یا هر مراقب دیگری، در مورد مبارزه فرزندتان باز باشید. به آنها اجازه دهید موقعیت را بدانند و به آنها آموزش دهید که چگونه با فرزندتان به عنوان یک دانش آموز کند رفتار کنند.

صبور باش

کودک خود را با کودکان دیگر مقایسه نکنید. این فقط انگیزه شما و فرزندتان را کم می کند. هنگام کار با او صبور باشید و مطمئن باشید که او به نقاط عطف روبروی خود می رسد، حتی اگر با سرعت بسیار کمتری باشد. مطمئن شوید که صبر خود را از دست ندهید و بر سر او فریاد نزنید، زیرا این کار فقط باعث بی انگیزگی او می شود.

فضا را برای مساعد نگه دارید

خواه یادداشت های پس از آن، یادآوری های تقویم یا ماشین حساب، هنگام کار با فرزندتان، فضا را برای کمک های دیداری و شنیداری نگه دارید. این کمک ها می توانند در سطح ناخودآگاه مفید باشند. وسایل کمکی را بیابید که بتوان از آنها به صورت غیر فعال استفاده کرد تا کودک شما به یادگیری ادامه دهد.

حامی باشید

هنگام برخورد با دانشآموزان دیرآموز، حمایت صوتی ضروری است. فرزندتان را تشویق کنید تا زمانی که موفق شود به آن ادامه دهد. فقط دانستن اینکه به فرزندتان اعتقاد دارید، او را برای ادامه یادگیری و تلاش انگیزه نگه می دارد.

سوالات متداول

در اینجا برخی از سوالات متداول در مورد کودکان با یادگیری کند وجود دارد.

1. آهسته آموزان چه تفاوتی با آنهایی که ناتوانی یادگیری دارند دارند؟

ناتوانی یادگیری یک وضعیت فیزیولوژیکی است که کودک را از یادگیری مانند دیگران باز می دارد. آنها همچنان می توانند با همان سرعتی که همسالان خود دارند یاد بگیرند، اگر به روشی متفاوت آموزش داده شوند که بر روی شرایط کار می کند. به عنوان مثال، کودکان نارساخوان می توانند به همان سرعتی که هر کودک دیگری برایشان خوانده شود به جای اینکه مجبور به خواندن شوند، یاد بگیرند.

آهسته آموزان به دلیل ناتوانی در درک یک مفهوم یا درک آنچه به آنها آموزش داده میشود، در هماهنگی با همسالان خود مشکل دارند. آهستهآموزان مشکلات رشدی دارند در حالی که کودکان دارای ناتوانی یادگیری اینگونه نیستند.

2. آیا یادگیری آهسته و ADHD یکسان است؟

ADHD موضوعی است که بر حفظ توجه متمرکز است. یادگیرندگان کند به دلیل ناتوانی در درک سریع اطلاعات، برای رسیدن به نقاط عطف یادگیری تلاش می کنند.

3. آیا یادگیری آهسته به این معنی است که فرزند من اوتیسم دارد؟

خیر. اوتیسم وضعیتی است که در آن کودک با تعاملات و هنجارهای اجتماعی همذات پنداری نمی کند. کندی یادگیری ممکن است یکی از علائم آن باشد، اما همه آهستهآموزان مبتلا به اوتیسم نیستند.

لازم به یادآوری است که کودک هرگز نباید به عنوان یک کودک دیرآموز تشخیص داده شود. اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است در یادگیری مشکل داشته باشد، با پزشک خود تماس بگیرید و از او آزمایش بگیرید تا از وضعیت او مطمئن شوید.

توجه : اطلاعات موجود در وبلاگ هیاهو  یک ماهیت کلی است و فقط برای اهداف آموزشی در دسترس است و نباید به عنوان جایگزینی برای توصیه های یک متخصص پزشکی یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تلقی شود. اگر در مورد سلامتی خود یا کودک خود نگرانی دارید، لطفاً با پزشک خود مشورت کنید.

منابع : تمام مطالب ارائه شده توسط وبلاگ هیاهو ، بر پایه جدیدترین تحقیقات علمی و به روز محققان و مراجع ذی صلاح علمی و تحقیقاتی اروپا و امریکا در زمینه مهمترین مسائل و سوالات والدین در زمینه فرزند پروری تهیه شده است.

انتشار مطلب فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم سایت هیاهو  بلااشکال است.