آیا از خود پرسیده اید که چرا کودک شما بیشتر از سایر بچه های هم سن خود برای مسائل جزئی گریه می کند؟ خوب، شما یک کوچولوی حساس دارید و حتماً قبلاً متوجه شده اید که مدیریت یک کودک حساس چقدر می تواند چالش برانگیز باشد. این نیاز به صبر و درک زیادی دارد. اگر هنوز نتوانسته اید نحوه مدیریت فرزند حساس خود را بیابید، این مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود.

هر آنچه که برای اولین بار و یا به عنوان یک والدین باتجربه انتظار دارید ،که  هنگام شروع یک سفر به طول یک عمر به آن نیاز پیدا خواهید کرد را ما در اینجا  فراهم کردیم .

به وبلاگ هیاهو  خوش آمدید ! برای ترن هوایی که فرزندپروری است، ما در هر مرحله با شما هستیم

کودک بسیار حساس چیست؟

یک کودک بسیار حساس با یک سیستم عصبی حساس متولد می شود که حتی به کوچکترین موقعیت هایی که به سختی ممکن است برای دیگران اهمیتی داشته باشد، به سرعت واکنش نشان می دهد. چنین کودکی نسبت به همه چیز سریع واکنش نشان می دهد و به هر چیزی و هر چیزی با عمق زیاد فکر می کند. آنها همچنین با دیدن دیگران در ناراحتی عاطفی به راحتی غرق می شوند. چنین کودکانی یا بسیار آرام، درونگرا و نسبتاً آسان برای تربیت هستند یا ذاتاً بسیار فعال، لجباز و بسیار خواستار هستند. معمولا دیده می شود که همه کودکان بسیار حساس نسبت به محیط عاطفی و فیزیکی خود حساسیت بیش از حد دارند.

نشانه های کودکان بسیار حساس

بسیاری از والدین، وقتی می بینند که فرزندانشان به راحتی غرق می شوند یا مضطرب می شوند، ممکن است اغلب از خود بپرسند که آیا فرزند من بسیار حساس است؟ معمولاً دیده می شود که علائم یک کودک بیش از حد حساس معمولاً در یک فرد از سنین بسیار پایین قابل مشاهده است. در زیر 12 نشانه کودک بسیار حساس ذکر شده است.

1. سرشار از همدلی هستند.

کودکانی که بسیار حساس هستند نسبت به دیگران بسیار همدل هستند و همیشه نیازهای عاطفی دیگران را بر نیازهای خود ترجیح می دهند. در نتیجه، آنها معمولاً درد عاطفی دیگران را متحمل می شوند که بر سلامت جسمی، ذهنی و عاطفی آنها تأثیر می گذارد.

2. بیش از حد تحریک می شوند.

آنها به راحتی به صدا، بو، لمس تصاویر، حرکت و طعم تحریک می شوند. آنقدر که می تواند روی زندگی آنها تاثیر بگذارد. برای چنین کودکان بسیار حساسی، یک صدا یا بصری خاص ممکن است آنها را مضطرب یا تحت فشار قرار دهد.

3. همیشه سعی می کنند دیگران را راضی کنند.

از آنجایی که نمیخواهند به مردم صدمه بزنند، همیشه تلاش میکنند تا به مردم کمک کنند تا آنها را راضی کنند. این، گاهی اوقات، برای آنها مضر و مضر است.

4. آنها تنها هستند.

کودکان بسیار حساس ممکن است به نظر برونگرا، پرحرف و عاشق مردم باشند، اما آنها به راحتی بیش از حد تحریک می شوند و بنابراین نیاز به زمان من دارند. آنها به مدتی برای تنها بودن نیاز دارند تا ارتباط خود را با دنیای بیرون قطع کنند.

5. قلب بر سر آنها حکومت می کند.

آنها ذاتاً آنقدر احساساتی هستند که همیشه به جای سرشان، قلبشان بر آنها حکومت می کند. بنابراین، اولین غریزه آنها این است که از قلب خود پیروی کنند.

6. از همه چیزهای منفی خوششان نمی آید.

چنین کودکانی علاقه شدیدی به خشونت یا چیزی شبیه به یک فیلم ترسناک دارند. آنها به طور طبیعی از دعوا و مشاجره دوری می کنند.

7. اغلب شکایت می کنند.

کودکانی که بسیار حساس هستند معمولاً با کوچکترین مشکلاتی مانند خارش لباس، درزهای جوراب یا حتی برچسب زدن بر روی پوستشان شکایت و ناله می کنند.

8. ناخوشایند با تغییر.

آنها از تغییر بیزارند. کوچکترین تغییر در اتاق، خانه یا محیط اطراف آنها ممکن است باعث ایجاد احساس ناراحتی در آنها شود.

9. هر سر و صدایی را تحقیر می کنند.

ممکن است اغلب آنها را ببینید که در هنگام شنیدن صدای بلند مبهوت می شوند. محیط های پر سر و صدا برای کودکان بسیار حساس یک نه کامل است.

10. آنها متفکر عمیقی هستند.

آنها اغلب ممکن است سوالات عمیق و تحریک کننده ای بپرسند که ممکن است بزرگسالان را شگفت زده کند. آنها همچنین بسیار فکر می کنند و در اطراف خود بسیار مشاهده می کنند. این باعث میشود که انبوهی از سؤالات را بپرسند، که اغلب باعث عصبانیت بزرگسالان میشود.

11. آنها عاشق حیوانات هستند.

آنها ممکن است تمایل خاصی به حیوانات داشته باشند. مرگ یک حیوان خانگی در خانه ممکن است کودک بسیار حساس را برای روزها افسرده کند. عشق به حیوانات ممکن است آنقدر شدید باشد که دیدن ظلم و ظلم به حیوانات ممکن است آنها را عصبانی کند.

12. طبیعت خجالتی دارند.

بچه های بسیار حساس در کنار غریبه ها بسیار خجالتی هستند. این باعث می شود آنها در نزدیکی افراد ناشناس عملکرد ضعیفی داشته باشند. با این حال، بعد از اینکه با کسی آشنا میشوند، شروع به دوستی با او میکنند و ممکن است به راحتی با او صحبت کنند، اگرچه این ممکن است کمی زمان ببرد.

اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را در کودک خود مشاهده کردید، باید کمی متفاوت با او برخورد کنید. در ادامه چند راه برای مقابله با کودک حساس را بخوانید.

چگونه با یک کودک بسیار حساس رفتار کنیم؟

داشتن یک کودک بسیار حساس در خانه ممکن است گاهی سخت یا حتی خسته کننده باشد. تربیت فرزندان بسیار حساس ممکن است برای والدین چالش برانگیز باشد. با این حال، مهم است که والدین آنها را درک کنند و آنها را همانطور که هستند بپذیرند. آنها موجوداتی بسیار باهوش با حس شوخ طبعی هستند. آنها بسیار شهودی هستند و ناظران بزرگی هستند. آنها همچنین دارای همدلی با دیگران هستند که آنها را منحصر به فرد می کند.

در زیر چند استراتژی والدین برای یک کودک بسیار حساس ذکر شده است که ممکن است به شما کمک کند تا با کودک حساس خود کنار بیایید.

1. به او زمان «تنهایی» بدهید.

مهمترین کاری که یک والدین باید با یک بچه بسیار حساس انجام دهند این است که او را درک کنند و او را همانطور که هست بپذیرند. یک کودک بسیار حساس به فضای و زمان خودش نیاز دارد تا بتواند خود را شارژ کند. برای او به اندازه نفس کشیدن اهمیت دارد.

2. مقداری همدلی نشان دهید.

سوال رایج بسیاری از والدین این است که چگونه به یک کودک بسیار حساس کمک کنیم؟ خوب، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آنها را درک کنید و با آنها همدردی کنید. درک این نکته مهم است که داشتن یک کودک بسیار حساس در خانه به معنای مبهوت شدن بیشتر، شعله ور شدن عاطفی بیشتر، صدمات بیشتر و زاری بیشتر است. این امری انسانی است که والدین چنین کودکانی گاهی احساس ناامیدی کنند و صبر خود را از دست بدهند، اما شما باید آن را کنترل کنید.

3. پذیرش را تمرین کنید.

هرگز به خاطر رفتارهای خاص او از مردم عذرخواهی نکنید. او با آن به دنیا می آید و هر از چند گاهی عذرخواهی از افراد نزدیکش باعث می شود احساس کند که احساسات، همدلی، حساسیت یا نحوه احساس یا رفتارش درست نیست. این ممکن است منجر به کاهش عزت نفس او شود.

4.  او بر ترس ها به آرامی غلبه کند.

وادار کردن فرزند بسیار حساس خود به انجام کاری که از آن متنفر است یا از آن می ترسد می تواند به او کمک کند بر ترس از آن چیز یا موقعیت غلبه کند. با این حال، این کار باید با سرعت تدریجی و نه با سرعت انجام شود.

به عنوان مثال، او ممکن است از پوشیدن ژاکت کش باف پشمی متنفر باشد زیرا در آن احساس خارش می کند، اما درخواست از او برای پوشیدن آن برای مدتی و تعریف کردن از او در آن ممکن است باعث شود او بخواهد دوباره آن را برای مدت طولانی تری بپوشد. این کار باید به گونه ای ظریف انجام شود که برای او مجازات نباشد.

5. نگهداری از حیوان خانگی

کودکان بسیار حساس حیوانات را دوست دارند. بنابراین، از قرابت آنها استفاده کنید و برای آنها یک حیوان خانگی در خانه تهیه کنید. داشتن حیوان خانگی در خانه باعث آرامش آنها می شود و همچنین یک همراه برای بازی خواهند داشت. با این حال، مطمئن شوید که کودک شما به حیوانات خانگی حساسیت ندارد.

6. از روش های شدید تنبیه کودک بسیار حساس استفاده نکنید.

استفاده از روش های معمول تنبیه شدید مانند کتک زدن، فریاد زدن و غیره فقط اوضاع را برای یک بچه بسیار حساس بدتر می کند. او ممکن است با فریاد زدن، گریه کردن، و عصبانیت به عکس پاسخ دهد. بنابراین، تنبیه کودکان بسیار حساس باید به گونه ای متفاوت انجام شود.

به عنوان مثال، می توانید به جای اینکه به او بگویید اگر بستنی را بخورد، کتک خورده است، از عواقب خوردن بستنی در زمانی که به تازگی از سرماخوردگی و سرفه خارج شده است، سوال کنید.

7. زمانی که فرزندتان ناراحت است با او صحبت کنید.

وقتی فرزندتان را در حال گریه می بینید، از او بپرسید که چه چیزی او را ناراحت کرده است. با پرسیدن سؤالاتی برای کمک به پاسخ دادن به او، کمی او را تشویق کنید. بعد از اینکه او دلیل را به شما گفت، ممکن است از او بپرسید که چه کاری می توانید انجام دهید تا او دوباره احساس خوبی داشته باشد. این نیز ممکن است به شما نیاز داشته باشد که به او کمک کنید، و شما می توانید با ارائه راه حل به او این کار را انجام دهید. با این حال، برخی از کودکان ممکن است قبل از اینکه به شما بگویند چه چیزی آنها را آزار می دهد، مدتی گریه کنند.

8. به آنها کمک کنید در مقابل قلدرها بایستند.

کودکان بسیار حساس اغلب ممکن است گریه کنند یا رفتار متفاوتی داشته باشند، حتی در شرایط عادی. بنابراین، آنها همیشه در معرض خطر آزار و اذیت سایر کودکان در مدرسه هستند. در چنین شرایطی ابتدا به کودک خود بیاموزید که نترسد. اگر چنین موقعیتی پیش آمد، به او بگویید که باید چهره ای شجاع و مطمئن در مقابل قلدرها به نمایش بگذارد و این موضوع را به معلم بگوید. همچنین به او بیاموزید که به جای تنها راه رفتن در میان جمعیت راه برود. به عنوان والدین، شما همچنین می توانید بروید و با معلم کلاس او و مسئولان مدرسه مربوطه در مورد وضعیت صحبت کنید.

9. سعی نکنید آنها را تغییر دهید.

کودکان بسیار حساس نمی توانند احساسی که دارند نداشته باشند. آنها اینگونه به دنیا می آیند. بنابراین، از آنجایی که والدین باید آن گونه که هستند بپذیرند، سعی نکنید آنها را تغییر دهید. تلاش برای تغییر یک کودک بسیار حساس فقط برای رشد کلی او مضر است.

10. فرزند بسیار حساس خود را به گونه ای که هست بپذیرید و از او قدردانی کنید.

یک کودک بسیار حساس دارای ویژگی های خوب بسیاری است که می توانید به آنها افتخار کنید. متوجه خواهید شد که او نسبت به بسیاری از بچه های هم سن و سال خود نسبت به مردم و حیوانات دلسوزتر، دلسوزتر و دلسوزتر است. او بسیار شهودی است و می تواند یک شخص را به خوبی بخواند. کودکان بسیار حساس نیز بسیار خلاق هستند و تبدیل به نویسندگان، داستاننویسان، بازیگران و هنرمندان بزرگی میشوند. بنابراین فرزند بسیار حساس خود را بپذیرید و از او به خاطر شخصیت فوق العاده ای که هست قدردانی کنید.

11. به کودک بسیار حساس خود کمک کنید تا آرام شود.

برخی از تمرینات سبک می تواند به کودک بسیار حساس شما کمک کند تا آرام و آرام شود. می توانید یک جلسه نیم ساعته پرانایاما و یوگا را وارد برنامه روزانه کودک خود کنید. برای تشویق او، شما نیز می توانید به او بپیوندید. ثبت نام او در یک کلاس هنر یا چیزی که مورد علاقه او است، بردن او برای قدم زدن در شب یا دویدن نیز می تواند در آرامش و آرامش او شگفتی ایجاد کند.

به کودک بسیار حساس خود کمک کنید تا آرام شود.

12. لمس کنید

دست زدن به او برای قدردانی از او یا در آغوش گرفتن برای اینکه بفهمد شما در کنارش هستید تا حد زیادی باعث می شود که او احساس دوست داشتن و امنیت کند.

قبل از اینکه هر یک از نکات بالا را دنبال کنید، مهم است که بدانید چه چیزی برای کودک شما بهترین کار را دارد. چیزهایی که ممکن است برای یک کودک بسیار حساس به خوبی کار کند، ممکن است تاثیر یکسانی بر سایر کودکان بسیار حساس نداشته باشد. بنابراین، درک فرزندتان برای کمک به رشد او به فردی سالم و حساس ضروری است.

توجه : اطلاعات موجود در وبلاگ هیاهو  یک ماهیت کلی است و فقط برای اهداف آموزشی در دسترس است و نباید به عنوان جایگزینی برای توصیه های یک متخصص پزشکی یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تلقی شود. اگر در مورد سلامتی خود یا کودک خود نگرانی دارید، لطفاً با پزشک خود مشورت کنید.

منابع : تمام مطالب ارائه شده توسط وبلاگ هیاهو ، بر پایه جدیدترین تحقیقات علمی و به روز محققان و مراجع ذی صلاح علمی و تحقیقاتی اروپا و امریکا در زمینه مهمترین مسائل و سوالات والدین در زمینه فرزند پروری تهیه شده است.

انتشار مطلب فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم سایت هیاهو  بلااشکال است.