دعوا و مشاجره جزئی از زندگی زناشویی است - هیچ راهی برای دور زدن آن وجود ندارد! از شیوه های فرزندپروری گرفته تا تقسیم کار در خانه، زن و شوهر به احتمال زیاد بر سر همه چیزهای کوچک و بزرگ دعوا می کنند. اما این دعواها بدون هیچ هشداری میتوانند بدتر شوند و اینکه کودک شاهد چنین دعواهای بدی باشد را میتوان به کودک آزاری طبقهبندی کرد، زیرا میتواند بر سلامت روحی و جسمی کودک تأثیر منفی بگذارد. برای درک بیشتر به ادامه مطلب بروید.

هر آنچه که برای اولین بار و یا به عنوان یک والدین باتجربه انتظار دارید ،که  هنگام شروع یک سفر به طول یک عمر به آن نیاز پیدا خواهید کرد را ما در اینجا  فراهم کردیم .

به وبلاگ هیاهو  خوش آمدید ! برای ترن هوایی که فرزندپروری است، ما در هر مرحله با شما هستیم

اثرات منفی دعوای والدین جلوی بچه ها

هر زن و شوهر اختلاف نظرهایی دارند که وقتی به طور مسالمت آمیز حل شوند سالم هستند. با این حال، اگر این دعواها به دعواهای بزرگ تبدیل شوند، می توانند تأثیر بدی روی کودکان بگذارند. پس دعوای والدین چگونه بر کودک تأثیر می گذارد؟ در زیر برخی از اثرات منفی ذکر شده است.

1. پرخاشگری

اثرات دعوای والدین در مقابل کودکان می تواند فاجعه بار باشد. هنگامی که کودکان بسیار کوچک شاهد دعواهای زشت بین والدین خود هستند، می تواند مشکلات حل مشکل را در آنها ایجاد کند. همچنین با دیدن دعوا و مشاجره والدین خود، در نهایت کودکان به این باور می رسند که این راه حل مشکلات است. بنابراین، آنها سعی می کنند مسائل خود را به یک شکل با همه حل کنند. این می تواند منجر به روابط ناکارآمد و ناموفق شود.

2. پریشانی عاطفی

خشونت خانگی یا دعوای فیزیکی والدین در مقابل کودک می تواند باعث ناراحتی عاطفی شدید شود. مشاهده دعواهای منظم بین والدین می تواند باعث ایجاد مشکلات اولیه اضطراب و سایر مشکلات سلامت روان در کودکان شود. کودکانی که در مراحل اولیه زندگی خود شاهد خشونت خانگی هستند، شانس بیشتری برای تبدیل شدن به بزرگسالان ناامن با مشکلات عزت نفس ضعیف دارند.

3. شکست در روابط

بچه ها از کاری که می بینند والدینشان انجام می دهند تقلید می کنند. اگر شما و همسرتان مدام با هم دعوا می کنید، به احتمال زیاد فرزندتان همان چیزی را یاد می گیرد. در نتیجه، رابطه فرزند شما با همسرش ممکن است در بزرگسالی آسیب ببیند. حتی ممکن است منجر به این شود که کودک شما از ترس صدمه دیدن نیاز به اجتناب از روابط داشته باشد.

4. مشکلات سلامتی

دیدن دعوای منظم والدینشان ممکن است باعث شود کودکان احساس اضطراب، افسردگی و درماندگی کنند. در نتیجه چنین کودکانی اغلب در غذا احساس آرامش می کنند، ممکن است غذا خوردن را متوقف کنند یا زیاده روی کنند. آنها ممکن است از سردرد یا معده درد رنج ببرند. حتی ممکن است در به خواب رفتن در شب مشکل داشته باشند. دعوای بین والدین می تواند منجر به مشکلات رفتاری مانند فوبیا و غیره در کودکان شود.

5. عزت نفس پایین

احساسات مختلط شرم، گناه، بی لیاقتی و درماندگی ناشی از مشاهده خشونت خانگی می تواند بر سلامت روان کودک تأثیر بگذارد. در نتیجه، عزت نفس کودک آسیب می بیند و ممکن است برای او سخت باشد که تصویر خوبی از خود در هر دو جنبه حرفه ای و شخصی حفظ کند.

6. ناتوانی در تمرکز بر مطالعات

دعواهای مداوم بین والدین می تواند ذهن کودک را درگیر ترس و عدم اطمینان دائمی کند. او ممکن است به فکر کردن در مورد آن ادامه دهد و شاید نتواند روی چیز دیگری تمرکز کند.

نشانه هایی که مشاجرات والدین بر کودک تأثیر می گذارد

مشاجره والدین در حضور فرزندشان می تواند برای رفاه و رشد کلی کودک مضر باشد. در زیر چند مورد از علائمی که نشان می دهد کودک تحت تأثیر دعوای والدینش قرار گرفته است آورده شده است:

کودک از لحظه ای که پدر و مادرش را در حال مشاجره می بیند شروع به گریه کردن یا انجام کاری برای جلب توجه می کند.

کودک با دیدن دعوای والدینش کاملا ساکت می شود.

کودک به نظر می رسد و طوری صحبت می کند که در مورد چیزی ناامن است.

کودک وقتی می بیند پدر و مادرش فریاد می زنند و بر سر یکدیگر داد می زنند، ترسیده به نظر می رسد.

کودک تمایل دارد با همسالان خود دعوا کند و با بچه های دیگر کنار بیاید.

کودک زیاد با بچه های دیگر معاشرت نمی کند و بیشتر به او ضد اجتماعی می گویند.

کودک نشانه هایی از رفتار غیرعادی را نشان می دهد.

وقتی والدین شروع به بحث و دعوا می کنند، کودک تمایل دارد خودش را سرزنش کند.

کودک علائم افسردگی را نشان می دهد.

کودک در مدرسه و فعالیت های مشترک ضعیف عمل می کند.

ممکن است کودک دوری از والدین خود را ترجیح دهد.

کودک ممکن است از سردرد، معده درد یا سایر مشکلات سلامتی شکایت کند تا توجه والدین را از دعوا منحرف کند.

نکاتی که باید هنگام دعوا جلوی فرزندتان به خاطر بسپارید

بدیهی است که یک زن و شوهر سهم خود را در مشاجره خواهند داشت. اما این دعواها نباید آنقدر پیش برود که فرزندان شما را بترساند. برای درک نکاتی که باید هنگام دعوا کردن جلوی فرزندتان به خاطر بسپارید، ادامه دهید.

هرگز از یکدیگر سوء استفاده فیزیکی نکنید و جلوی فرزندانتان با القاب زشت صحبت نکنید. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، لطفاً قبل از اینکه زندگی شما و فرزندانتان را خراب کند، به دنبال کمک حرفه ای باشید.

از فریاد زدن بر سر یکدیگر یا تهدید یکدیگر بپرهیزید، زیرا این امر می تواند تأثیر منفی بر فرزند شما بگذارد. به عنوان یک زوج متاهل، ممکن است اختلاف نظرهایی داشته باشید، اما نباید در آنجا بی احترامی کرد. این خشم «خارج از کنترل» در شما یا همسرتان میتواند الگوی بدی برای فرزندان باشد و بر دیدگاههای آنها در مورد روابط و ازدواج تأثیر بگذارد.

این اجتناب ناپذیر است که با همسرتان در مورد قوانین خاصی درباره فرزندپروری اختلاف نظر داشته باشید، اما مطمئن شوید که وقتی فرزندانتان در اطراف هستند، آن را مطرح نکنید.

سعی کنید مشاجرات خود را در اولین شروع به وجود آمدن حل کنید تا از تبدیل شدن آنها به مسائل اساسی جلوگیری کنید.

از کشاندن بحث برای مدت طولانی خودداری کنید. در عوض، آن را با بلوغ حل کنید و این کار را در حضور فرزندانتان انجام دهید. به این ترتیب، هم شما و هم همسرتان میتوانید بسته شوید و فرزندانتان از تجربه یاد میگیرند که اختلافات را باید به بلوغ حل کرد و میتوان به راهحلی دست یافت.

اطمینان حاصل کنید که هرگز کودک را در جر و بحث خود دخالت ندهید. اگر کودک این احساس را ایجاد کند که باید یکی از والدین را انتخاب کند یا طرفی را انتخاب کند، ممکن است احساس پاره شدن و سردرگمی کند و در نهایت خود را برای پایان دعوا سرزنش کند.

پس از مشاجره با همسرتان، به فرزندانتان اطمینان دهید که شما و همسرتان همچنان همدیگر را دوست دارید و به هم احترام می گذارید و بچه ها مقصر دعوا نیستند. به آنها بفهمانید که والدین ممکن است گاهی با هم دعوا کنند.

سعی کنید جلوی فرزندتان عصبانی نشوید و وقتی این کار را کردید عذرخواهی کنید. این به او میآموزد که از دست دادن عصبانیت پاسخی برای حل تعارض نیست.

از بد گفتن در مورد یک شخص در مقابل فرزندتان در هنگام تبادل نظر پرهیز کنید. از به کار بردن زبان بد برای خطاب به کسی خودداری کنید. در عوض، از لحنی آرام استفاده کنید و مشکلات خود را بیان کنید.

درگیری ها و اختلافات بخشی از زندگی زناشویی است. این کاملاً قابل درک است که یک زن و شوهر ممکن است اختلاف نظر داشته باشند، اما نکته مهم این است که آنها را دوستانه حل کنند و راه حل های سازنده ارائه دهند. والدین باید بدانند که دعوای آنها چگونه می تواند بر رفاه، جهان بینی و شخصیت فرزندانشان تأثیر بگذارد. به همین دلیل است که آنها باید اطمینان حاصل کنند که تمام دعواها و مشاجرات در جلوی کودکان به گونه ای انجام می شود که تأثیر منفی بر آنها نداشته باشد.

توجه : اطلاعات موجود در وبلاگ هیاهو  یک ماهیت کلی است و فقط برای اهداف آموزشی در دسترس است و نباید به عنوان جایگزینی برای توصیه های یک متخصص پزشکی یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تلقی شود. اگر در مورد سلامتی خود یا کودک خود نگرانی دارید، لطفاً با پزشک خود مشورت کنید.

منابع : تمام مطالب ارائه شده توسط وبلاگ هیاهو ، بر پایه جدیدترین تحقیقات علمی و به روز محققان و مراجع ذی صلاح علمی و تحقیقاتی اروپا و امریکا در زمینه مهمترین مسائل و سوالات والدین در زمینه فرزند پروری تهیه شده است.

انتشار مطلب فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم سایت هیاهو  بلااشکال است.